Affiliated Faculty

The Agroecology Program brings together faculty affiliates from many disciplines and departments across campus.  These faculty advise Agroecology students and participate in program governance. Click on the faculty names below to visit their websites.

Agriculture and Applied Economics

 Brad Barham agricultural technology adoption, development (Latin America), land use, bioenergy 
 Tom Cox dairy policy, world trade, modeling, econometrics 
 Brent Hueth
contracting and organizations, agricultural markets, cooperatives, applied econometrics
 Paul Mitchell production economics, risk management, integrated pest management, sustainability

 Agronomy

Ken Albrecht  forage management, use of legumes in cropping systems, grazing systems 
Michael Casler genetics and breeding of perrenial forage, bioenergy crops, and turf
 Randy Jackson
(Agroecology Chair)
grassland ecology, landscape-level nutrient exchange, grazing, bioenergy systems
 Chris Kucharik cropping systems ecology, ecosystem modeling, climate change
 Joe Lauer
corn production systems and their impact on profitability and environment
 Valentin Picasso forage management, climate change, tropical grazing systems
 Mark Renz invasive weed management and restoration, grazing 
 Dave Stoltenberg weed ecology and management, cropping systems, herbicide resistance 
 Bill Tracy sweet corn breeding and genetics, interaction between agriculture and society

Biological Systems Engineering

Doug Reinemann  bioenergy systems, renewable energy, integral thought and philosophy
Anita Thompson hydrology; sediment, nutrient and pathogen transport; erosion management 

Center for Integrated Agricultural Systems

Dick Cates  dairy and livestock grazing systems, beginning school for dairy and livestock farmers 

Community and Environmental Sociology

 Samer Alatout science and technology studies, territory studies, environmental policy 
 Michael Bell sociology of nature, social inequality, integrated agricultural systems, agroecology 
 Jane Collins labor, migration, social inequality 
 Jess Gilbert land reform, racial and ethnic structure of land ownership, rural development 

Curriculum and Instruction

Noah Feinstein  public engagement with science, sustainability education, climate change 

Dairy Science

Michel Wattiaux  international dairy sustainability, agricultural education 

Entomology

Claudio Gratton landscape ecology, pollinators, agro-ecosystems, bioenergy 
Christelle Guedot fruit crop entomology, pollinators, Integrated Pest Management
Russ Groves integrated pest management, vegetable production systems, applied insect ecology 
David Hogg insect ecology in field crops, biological control, aphids, sustainability 
Shawn Steffan applied cranberry entomology, Integrated Pest Management, ecology

Forest and Wildlife Ecology

Mutlu Ozdogan  remote sensing, hydrology, land use, land cover change 
Mark Rickenbach public policy, social science, private forestry, multifunctional landscapes 
Adena Rissman resource policy, conservation planning and evaluation, ecosystem management 

Geography

Holly Gibbs tropical land use change and globalization, food security, climate change, conservation 

Horticulture

Jed Colquhoun  applied weed ecology, vegetable production systems  
Julie Dawson urban and regional food systems, small scale diversified farms, participatory research 
James Nienhuis breeding and genetics of self-pollinated crops, tropical agricultural systems 
Sara Patterson plant physiology  

Landscape Architecture

David Bart  ecological restoration, human role in environmental change 
Sam Dennis community design, children's environment, built environment and health 
John Harrington  management of prairies and savannas, urban forest, livestock grazing

Latin American, Caribbean, and Iberian Studies

Alberto Vargas  community-based natural resource management, conservation, Latin America 

Nelson Institute for Environmental Studies

Adrian Treves coexistence and conflict between people and wildlife 
Paul Zedler ecology of shrublands, forests, and prairies; fire ecology; agricultural landscapes 

Plant Pathology

Amy Charkowski seed potato certification, organic potato production  
Ann MacGuidwin sustainable management of nematodes in potato production 
Erin Silva organic agricultural  production, including vegetables, row crops, and pastures 

Soil Science

Francisco Arriaga  applied soil physics, soil and water management, soil conservation 
Phillip Barak soil chemistry and plant nutrition 
Bill Bland agroecology, soil physics, plant water use, irrigation 
Matt Ruark soil fertility and nutrient management, nutrient cycling, climate change, agroecosystems 
Steve Ventura  geographic information systems, urban agriculture, bioenergy, land tenure 

Urban and Regional Planning

Ken Genskow  environmental planning and policy, watershed planning, participatory processes 
Alfonso Morales  social organization and institutional context of entrepreneurship, street markets